Rudolf Rafael Kolisch

Kolischové byli početnou a prosperující moravskou židovskou rodinou s intelektuálním a hudebním sklonem, který se nesl několika generacemi a větvemi. Trudin otec, Dr. Rudolf Rafael Kolisch, se narodil 10. prosince 1867 v Koričanech (Koritschan) v České republice, "přátelském, odlehlém, nepovšimnutém městečku v krásném zeleném údolí v mírných horských lesích jižní Moravy" a zemřel 7. dubna 1922 ve Vídni (NFP úmrtní oznámení). Dr. Rudolf Kolisch byl lékařem a Dozentem na Vídeňské univerzitě, kde prováděl důležitý výzkum diabetu. Během léta přivedl svou rodinu do Karlových Varů, rodiště Trudy, kde si vydělával na léčení bohatých mecenášů proslulých městských léčebných lázní a fontán. Peníze vydělané v Karlových Varech mu pomohly zaplatit drahý vkus jeho dětí v oblékání, plesech a operách a jeho lékařský výzkum a práci na univerzitní lékařské klinice po zbytek roku. Dr. Rudolf Kolisch byl podle všeho pozoruhodný muž s úžasným smyslem pro humor a velkou integritou. Během první světové války měl na starosti polní nemocnici na frontě a neumožňoval různé ošetřování nepřátelských raněných.

Rodina je údajně spřízněna se slavným baronem Ignazem von Kolisch (* 6. dubna 1837 Bratislava, † 30. dubna 1889 Vídeň), který je považován za jednoho z největších šachistů 19. století, byl vydavatelem a fejetonistou pro Wiener Allgemeinen Zeitung a také se staral o obchodní záležitosti rakouské větve rodiny Rothschildů. Kolisch se v roce 1861 zúčastnil s Adolfem Anderssenem prvního oficiálního šachového zápasu, ve kterém byly použity hodiny. V roce 1861 v Londýně prohrál zápas 5-4 s Anderssenem, poté co ho v předchozím roce v Paříži ve dvanácti zápasech remizoval. Kolischovým největším úspěchem bylo vítězství na Paris Open v roce 1867 před Wilhelmem Steinitzem.

Siegmund Kolisch, "Die Herrschaft Koritschan zu Mähren vom Baron Rotschild angekauft", Allg. Theaterzeitung 1846, II., č. 169.

Dr. Kolisch byl nucen podstoupit operaci a byl svědkem toho, jak chirurg udělal fatální chybu. Prohlásil: "Teď jsi mě zabil," a později zemřel na chirurgovu chybu. Je pohřben v čestném hrobě na vídeňském hřbitově Grinzing, nedaleko Gustava a Almy Mahlerových.

Dr. Rudolf Kolisch vyvinul jednu z předních léčebných metod diabetu před objevem inzulínu. Mezi jeho publikace patří Lehrbuch der Diätischen Therapie Chronischer Krankeiten für Ärzte und Studeierende (Deuticke, Leibzig-Vídeň 1899-1900); Drei Vorträge über Cholelithiasis. Gehalten in der Gesellschaft für physikal Medicin in Wien (Vídeň 1912); Die Reiztheorie und die modernen Behandlungsmethoden des Diabetes (Urban & Schwarzenberg, Berlín-Vídeň 1918). Zkoumal slinivku břišní a prováděl pokusy na psech, které mohly vést k jeho objevu inzulínu, když zemřel v roce 1922.

Jedna rodinná legenda říká, že měl pacienta, který k němu přišel a stěžoval si na nějaké obecné nemoci. Předepsal jí velmi přesný režim odběru vody z léčivých pramenů. "Nejdřív půjdeš ke fontáně číslo čtyři a napiješ se, pak do fontány dvě a jen si do ní namočíš špičku, pak do fontány šestnáct, ale nepij z ní, jen si umyj obličej, pak se vrať k fontáně jedna na malý nápoj atd. Udělej to na dva týdny a vrať se ke mně." Po návratu se pacientka divila, jak dobře recept zafungoval a hlásila, že byla zázračnými fontánami vyléčena. "Nebyla to voda ve fontánách," opravil ji doktor Kolisch, "ale cvičení, které vás vyléčilo. Předpis, který jsem ti dal, byl navržen tak, aby tě donutil chodit!"

Když však měl být jeho syn Rudi na konci války převezen z Itálie na ruskou frontu, doktor Kolisch zařídil, aby Rudi podstoupil akutní operaci slepého střeva, aby zůstal ve Vídni. Rudi se dozvěděl až o mnoho let později, když mu prasklo slepé střevo, že operace byla falešná.

zdroj:Dr. Rudolf Rafael Kolisch (1867 - 1922) - Genealogy (www-geni-com.translate.goog)